Сергій Грінченко

Сергій Грінченко

Відомий баяніст-віртуоз, народний артист України, соліст-інструменталіст Національної філармонії України.

Народився в 1953 році в м. Кременчуці Полтавської області. З дитинства проявив великий інтерес до музики. Спочатку навчався грі на баяні в Дитячій музичній школі № 1 м. Кременчука (клас О. П. Катуркіна). Згодом продовжив навчання в Полтавському музичному училищі по класу баяна педагога С. П. Шкарбана, а в 1978 році закінчив Київську державну консерваторію імені П. І. Чайковського (клас професора М. І. Різоля). Після закінчення був прийнятий до Національної філармонії України на посаду соліста-баяніста.

Бездоганне і інтуїтивне відчуття стилю композиторів різних епох, віртуозна техніка гри, досконале володіння штриховою палітрою вирізняють його як одного з найкращих представників української баянної школи. Особливо зачаровує в його грі незвичайна для баяністів тонка поетичність виконання і неповторна „бісерна” гра, немовби пальці музиканта струшують на клавіатуру краплини звукового дощу.

Всі роки виконавець активно, наполегливо і послідовно накопичує свій концертний репертуар. Програми музиканта включають твори від початку XVII століття до сьогодення. Окрім творів композиторів-класиків, все більше місця в концертних афішах музиканта відводиться оригінальним творам сучасних вітчизняних і зарубіжних авторів. Серед них: Вл. Золотарьов, А. Білошицький, А. Гайденко, О. Тимошенко, В. Рунчак, В. Грідін, Ю. Хатрік, Ю. Шамо, А. П’яццолла, В. Черніков, Р. Гальяно, О. Костін та інші. Багато сучасних композиторів довіряють Сергію Грінченку прем’єрне виконання своїх творів. Серед „коронних” концертних номерів баяніста поруч із віртуозною бравурою – філософські музичні шедеври Й. С. Баха, Ф. Ліста, Д. Шостаковича, п’єси А. Марчелло, Ж. Б. Люллі, Ф. Куперена та інших.

Гастрольні шляхи митця пролягають до Італії, Швейцарії, США, Франції, Польщі, Німеччини та багатьох інших країн світу. Багатогранна творча діяльність музиканта високо оцінена державою. В 1990 році йому було присвоєно почесне звання „Заслужений артист України”, в 1996 році – «Народний артист України». Він нагороджений орденом «За заслуги ІІІ ступеня», Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, срібним диском «За заслуги в баянном искусстве» Російської Академії музики імені Гнесіних. Він – лауреат Всеукраїнського конкурсу виконавців на народних інструментах (1977) і володар Золотої медалі Міжнародного конкурсу в м. Ансі (Франція, 1982).

У творчому доробку баяніста-віртуоза – сольні програми, виступи у складі квартету, з провідними оркестрами і диригентами – Національним оркестром народних інструментів України, Київським камерним оркестром, Заслуженим академічним симфонічним оркестром і Оркестром народних інструментів Національної радіокомпанії України, ансамблем “Рідні наспіви”, записи на радіо і телебаченні.

Ще одна гаряча пристрасть – ансамблеве музикування. За словами самого виконавця, «...ансамблевий вірус вразив мене ще в ранньому дитинстві: саме тоді я вперше почув і родинний дует, і квартет баяністів Миколи Івановича Різоля». Пізніше, вже в Полтавському музичному училищі, Сергій стає «душею» ансамблю народних інструментів «Балалайка» (керівник – М. Жорновий). В консерваторії він увійшов до складу ансамблю „Рідні наспіви”. Працюючи солістом філармонії, Сергій Грінченко багато і успішно виступав із такими блискучими музикантами, як Євген Кураєв (баян) і Євген Тростянський (балалайка). Саме у співавторстві з останнім були створені такі популярні п’єси, як «Український сувенір», «Кадриль», «Капітан». Великою подією у своєму творчому житті музикант вважає зустріч і спільні концертні виступи з народним артистом Росії Віктором Грідіним, які відбулися в 1995 році в Києві.

Закономірним підсумком ансамблевої біографії С. Грінченка стало призначення його в 1992 році керівником новоствореного Квартету баяністів Національної філармонії України, який став продовженням історії Квартету під керуванням М. І. Різоля. Колектив під керівництвом С. Грінченка виріс до найбільш авторитетних і титулованих професійних художніх колективів держави. В 1999 році квартет став лауреатом першої премії і дипломантом двох престижних міжнародних конкурсів – „Citta di Castelfidardo” та „Astor Piazzolla”, які проводяться в Італії. Були підготовлені декілька різноманітних концертних програм, серед яких – дві монографічні програми, присвячені творчості Й. Штрауса та А. П’яццолли, які викликали великий позитивний резонанс у музичних колах не тільки України, а й зарубіжжя. Квартет успішно гастролював у Росії, Німеччині, Швейцарії, Польщі, Італії, записав декілька компакт-дисків.
З 2016 року основним місцем роботи Сергія Степановича Грінченка стала Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, проте він залишається солістом Національної філармонії України. З 1991 року він – старший викладач, доцент (2004), професор (2007) кафедри народних інструментів Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. Серед його учнів заслужені артисти України Роман Молоченко, Ігор Саєнко (нині – артисти Квартету баяністів імені Миколи Різоля), Роман Онисків та інші.

Сергій Грінченко – автор численних перекладень і аранжувань для квартету, серед яких твори композиторів А. Вівальді, П. Чайковського, Й. Штрауса, А. П’яццолли, Д. Шостаковича, Дж. Гершвіна, М. Скорика, А. Білошицького, В. Монті, В. Раду та інших. Видана нотна збірка «З репертуару Сергія Грінченка», три збірки «Практичний курс ансамблевої гри студента-баяніста», створена композиція «Надвечір’я». Він постійно бере участь у роботі журі різноманітних конкурсів, проводить майстер-класи для студентів і викладачів музичних закладів.

Багаті і глибокі знання митця, його своєрідний, витончений погляд на інтерпретацію музичних творів, багаторічний сценічний досвід – все це, без сумніву, є великою цінністю для творчої молоді, яка його оточує. Безперечно, є чому в нього повчитися! Мабуть, перш за все – мистецтву відшліфованості звукової матерії, секретам глибокого проникнення в музично-образну сферу творів. Мистецтву, в якому рівних, йому – Сергію Грінченку – небагато!
Найближчі події