Квартет баяністів імені Миколи Різоля

Квартет баяністів імені Миколи Різоля

Керівник – Заслужений артист України
ОЛЕГ ШИЯН (другий баян)
ОЛЕКСІЙ КОЛОМОЄЦЬ (перший баян)
Заслужені артисти України
ІГОР САЄНКО (баян-баритон)
РОМАН МОЛОЧЕНКО (баян-контрабас)


Унікальний інструментальний ансамбль – Квартет баяністів Національної філармонії України носить ім’я його фундатора, патріарха баянного мистецтва Миколи Івановича Різоля.

Цей квартет був створений великим ентузіастом баянного мистецтва Миколою Різолем ще в 1939 році. До складу квартету увійшли сестри Раїса і Марія Білецькі, Микола Різоль та Іван Журомський. Почалися творчі будні: підбір репертуару, репетиції, пробні виступи. Але війна раптово перервала творчі плани музикантів. М.Різоль та І.Журомський під час війни працювали у складі концертних фронтових бригад.

Лише після війни в 1946 році квартет активно відновив свою творчу діяльність, вже у складі Київської філармонії (нині - Національна філармонія України).

За довге творче життя квартет дав тисячі концертів у різних куточках колишнього Союзу, всюди з великим успіхом репрезентуючи українське музичне мистецтво.
23rizol_quartet.jpg
Перший склад квартету вів активну концертну діяльність протягом 50-ти років, встановивши своєрідний мистецький рекорд творчого довголіття. Згодом І.Журомського замінив учень М.Різоля Анатолій Тихончук. Слухачі і музичні критики захоплено вітали самобутнє мистецтво квартету, висловлюючи їм найвищі епітети. А відомий композитор Тихон Хрєнников свого часу сказав про квартет: „Перед усім світом цей ансамбль постає як явище унікальне. Я не знаю нині іншого такого колективу такої художньої сили”.

У 1992 році квартет очолив учень М.Різоля – відомий музикант- віртуоз, народний артист України Сергій Грінченко. Разом з ним працювали народний артист України В’ячеслав Самофалов, Анатолій Тихончук і Володимир Одінцов.

 

З 1999 року до Сергія Грінченка та В’ячеслава Самофалова долучились  молоді талановиті музиканти – заслужені артисти України Олег Шиян (другий баян) та Роман Молоченко (баян-контрабас). І вже через місяць квартет став лауреатом Міжнародного конкурсу „Citta di Castelfidardo” в Італії (І премія) та дипломантом конкурсу „Astor Piazzolla”.

bayan.png

З часом склад ансамблю змінювався. У 2002 році до складу ансамблю увійшли Заслужений артист України Ігор Саєнко (баян-баритон), а в 2016 році Олексій Коломоєць (перший баян).

Rizol Quartet-2016.JPG

З 2019 року керівником ансамблю став видатний музикант, володар «Трофею світу», Заслужений артист України Олег Шиян.

Rizol Quartet-2017.JPG

Квартет гідно продовжує і успішно розвиває найкращі традиції української виконавської школи, закладеної уславленим квартетом під керуванням народного артиста України, професора М.І.Різоля, збагачуючи сучасними досягненнями у виконавстві, включаючи до програм все більше творів композиторів різних епох і стилів. В них поруч із класикою – сучасна музика, народні та естрадні п’єси. Серед них: твори В.А.Моцарта, Й.Гайдна, П.Чайковського, Д.Шостаковича, М.Скорика, А.П’яццолли, І.Шамо, В.Монті, В.Зубицького, Й.Штрауса, В.Чернікова, а також обробки М.Різоля, С.Грінченка та інших авторів.

Унікальність і винятковість ансамблю підкреслюється також інструментами, на яких грають музиканти. Поруч із відомими, традиційними концертними баянами слухачі мають змогу почути і побачити спеціально виготовлені для квартету баян-баритон і баян-контрабас.

Квартет багато гастролює в Україні та країнах Європи, записав і випустив декілька компакт-дисків.

Фахівці і преса відзначають високий професійний рівень, яскраве творче обличчя, витончену ансамблеву гру квартету, артистизм.

Нинішній склад квартету – достойний спадкоємець і послідовник цього улюбленого в народі жанру, вірний продовжувач виконавських традицій, закладених його славними попередниками.

Найближчі події